Spider-Man Bilgisayar(PC) İncelemesi:

haydioyuna.com SUNAR (Oyun Haber)

 

   En sevilen süper kahramanların başında gelen Örümcek Adam, Playstation macerasından sonra nihayet PC sürümü ile karşımıza çıktı. İlk olarak 1962 yılında Amazing Fantasy serisinden boy gösteren ve o zamandan beri eğlence dünyasının ikonik karakterlerinden biri olmayı başaran Spidey, bu sefer ağlarını PC oyuncuları için atıyor.

Stan Lee ve Steve Ditko’nun kaleminden çıkan Spider-Man’ın bu macerası 2018 yılında PS4 için çıkmış ve akabinde remastered olarak PS5’e gelmişti. İşte oyunun PC sürümü de bu remastered versiyonundan aktarılmış durumda. Tabi PC’nin getirdiği avantajları da bu yolculukta çantasına koymayı ihmal etmemiş. Bu detaylara geçmeden önce tabi oyunun genel hatlarını kısaca hatırlayalım.
Spider-Man karakterinin bu kadar sevilmesinin en büyük nedenlerinden birisi insanların kendisi ile çok çabuk empati yapabilmesi. Yani süper kahraman hayatı bir yana Örümcek Adam hikayelerinde karakterin her zaman karşılaştığı normal zorluklara da tanıklık etmişizdir. İşte Insomniac Games sırf aksiyon oyunu sunmaktan ziyade, yine aksiyonun bol olduğu fakat karakter hikayeleri, Peter Parker’ın yaşadığı zorluklar ve diğer detaylarla da süslediği bir tabakla karşımıza çıkmış. Zaten oyunun en sevilen noktalarından birisinin de bu sunumda yattığını söylemek mümkün.

Oyun boyunca filmlere, çizgi romanlara ve Örümcek Adam ile ilgili birçok konuya o kadar güzel ve tadında değinilmiş ki, bu ufak tatlar yemeği çok daha leziz bir hale sokmuş. Oyun alanında bulduğunuz bir gazete kupürü, duvarda gördüğünüz bir grafiti, Peter Parker’ın yaptığı laf sokmalar derken o özlenen Örümcek Adam atmosferi ve sunumu en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

Tabi New York, daha doğrusu Manhattan Adası olmadan Örümcek Adam düşünülemez. Her ne kadar film serisinde farklı bölgelere gitse de bu maceradaki ana mekanımız belli. Insomniac havda süzülen karakterimiz için olabildiğince canlı bir dünya oluşturmayı başarmış. Gökyüzünde oradan oraya ağ atarken aşağıda gerçekten yaşayan bir dünya olduğunu hissediyorsunuz. Tabi sivil halk yapay zeka olarak yoksun, amaçları tamamen o şehir atmosferine destek olmak. Fakat yine de size tepkisiz kalmıyorlar tabi.

Oyunun mini görev sisteminde yapılacak tonla şey var. Telsiz istasyonlarını senkronize ederek haritayı açıyor, daha önce bıraktığımız sırt çantalarını buluyor, basit suçları engelliyor, Kingpin’in çetelerini alaşağı ediyor, önemli bölgeleri fotoğraflıyor ve Harry’nin araştırmalarına yardımcı olmak gibi birçok mini görev peşinde koşuyoruz. Açıkçası tamamını yapmak için kastırmak belli bir süre sonra sıkıcı bir hale gelebilir. Fakat göreve doğru giderken, yolunuzun üzerinde olan ekstraları yaptığınızda hem deneyim puanı kazanıyor hem de bu görevleri yavaş yavaş eksiltmiş oluyorsunuz.

Yine mi büyük güç büyük sorumluluk?
Marvel’s Spider-Man hikaye olarak neyse ki her şeyi başa sarmamış. Bu hikayenin zaten onlarca farklı versiyonunu artık ezberledik denebilir. Bu nedenle hikaye olarak Peter Parker’ın Örümcek Adam olmasından sekiz yıl sonrasına gidiyoruz. Hatta birçok karakteri zaten tanıdığımızı varsayıyor oyun. Shocker, Kingpin, Doc Oct ve DLC’lerde daha önemli bir rol oynayan Black Cat dahil hepsi hikayemizin öncesinde Peter’ın hayatında yer edinmiş.

Yeri gelmişken evet, Marvel’s Spider-Man Remastered PC sürümünün içerisinde oyun için çıkan üç adet hikaye içeriğine de yer verilmiş. Bu hikayeler zaten oyunun belli bir noktasından sonra açılıyor ve ana hikayeye dahil oluyorlar. Tabi ana olayı bitirip sonradan da ekstralara kasabiliyorsunuz, bu tamamen oyuncunun tercihine bırakılmış.

Oyunun hikaye anlamında öne çıkan iki faktör var. Aksiyonu daha da yükselten bazı özel ara sahneler ve bu aksiyonu kesinlikle boğmayan dram öğeleri. Bu denge Spider-Man’de çok güzel bir şekilde korunmuş. Yani hikayeyi zaten kaba taslak biliyor olsanız da ne olacağını, daha da önemlisi nasıl sunulacağını merakla bekliyorsunuz. Bu durum oyunun sadece aksiyon değil, aslında çok güzel bir hikayeyi de bize sunduğunu gösteriyor.

Spider-Man çok fazla dinamiğe sahip olmasına karşın kontrol açısından kolay bir oyun. Ağ atma, ekipman seçimi, yakın dövüş dinamikleri hepsi de yağ gibi akan bir şekilde tasarlanmış. Yani tuşlar arasında kaybolmadığınız gibi yakın dövüşte de tüm komboları kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Tabi oyunu klavye ile oynama planınız varsa şahsen bir kontrolcü kullanmanızı tavsiye ederim. Yeri gelmişken oyunun PC sürümü DualSense desteğine de sahip. Ayrıca PS5 sürümünde olduğu gibi Örümcek Adam ağ attığında sesin kontrolcüden gelmesi gibi ufak ama oyuna fazlasıyla renk katan özellikler de es geçilmemiş.

Tabi aksiyon olduğu kadar aynı şey gizlilik öğelerinde de geçerli. Bu iki işleyiş oyuna güzel yedirilmiş ve tercih oyunculara bırakılmış. Tabi hikaye gereği bazı anlarda oyun sizi mecbur kılabiliyor ama genelinde büyük bir serbestlik söz konusu. Gizlilik keyifli, yakın dövüş anlarına geçtiğinizde karakterin tüm yeteneklerini kullanıyorsunuz. Düşmanları yerde, havada pataklıyor, özel ekipmanlarınızı kullanıyor ve bitirici vuruşlar ile sinematik bir dövüş sistemi ile karşılaşıyorsunuz.

Dövüş sisteminden bahsetmişken kostümleri de unutmayalım. Oyunda kilidini de açabileceğiniz tonla kostüm bulunuyor Filmlerden çizgi romanlara kadar gördüğümüz çok farklı kostümler ile Manhattan sokaklarında ağ atabiliyorsunuz.

Ayrıca farklı kostümler ve bu kostümler ile birlikte gelen güçleri de hesaba katmak gerek. Örneğin Iron Spider kostümünü açtığınızda tıpkı Civil War çizgi romanında ya da Infinity War filminde olduğu gibi 4 tane metalik kola kavuşuyorsunuz. Her kostümün buna benzer farklı bir özelliği bulunuyor ve bu özellikleri dilediğiniz kostümde kullanmanıza da izin verilmiş.

Kostüm sayfasında ayrıca perk sistemine yer verilmiş. Kostümünüze üç farklı özellik atıyorsunuz. Burada genelde dayanıklılık, daha hızlı kombolar ya da düşmanın sizi daha geç fark etmesi gibi perkler yer alıyor. Biraz önce bahsettiğim gibi oyunda görev yaptıkça deneyim puanı kazanıyor ve bu puanları üç bölüme ayrılan yetenek ağacında kullanıyorsunuz. Kilidi açılan her yeni yetenek sizin şehirde dolaşmanızda, dövüşlerde ya da ağ özelliklerinizde daha etkili olmanızı sağlıyor. Kilidi açtıkça aslında dövüş sisteminin ne kadar farklılaştığını da fark etmeye başlıyorsunuz.

Oyunda hikaye gereği bazı noktalarda diğer karakterleri de kontrol ediyoruz. Açıkçası bu işleyişi konsol sürümünde de hiç sevmemiştim. Oyunun geneline göre çok yavan kalıyor ve sürekli aynı şeyler ile karşılaşmaktan sıkılmaya başlıyorsunuz. Normalde şehirde dolaşan ya da Spidey’in patakladığı yapay zeka, aksiyon anlarında çok sırımıyor. Fakat bu bölümler sanki yapay zekanın ne kadar kötü olduğunu göstermek için gözümüze sokulmuş gibi bir izlenim veriyor. Bunun dışında karşılaştığımız benzer bulmacalar ilk etapta ilginç gelse de oyunun sıradanlaşan noktalarından birisi haline geliyor. Ben bu kısımları bu güzel oyun için biraz gereksiz buldum diyebilirim.

Gelelim oyunun grafiklerine. Oyunda ufak tefek buglar bulunuyor. Birkaç kez yeniden başlatmamız gerektiren hatayla da karşılaştım ama geneline baktığınızda bu oyun çok güzel gözüküyor. Aksiyon yapısı, karakter tasarımları ve hepsinden önemlisi şehir atmosferi oldukça başarılı. Oyunun dünyasının ve grafiklerinin ne kadar özenli hazırlandığını saptığınız her sokakta hissediyorsunuz.

Spider-Man PS4 sürümünde bilEn sevilen süper kahramanlardan biri olan Spider-Man, Playstation’daki macerasının ardından nihayet PC versiyonuyla geldi. İlk olarak 1962’de Amazing Fantasy serisinde yer alan ve o zamandan beri eğlence dünyasının ikonik isimlerinden biri haline gelen Spidey, bu sefer PC oyuncuları için ağını başlatıyor. .
Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yazılan Bu Örümcek Adam Macerası, 2018’de PS
‘te, ardından yeniden yapım olarak PS5’te yayınlandı. Burada oyunun PC versiyonu, bu remastered versiyondan alınmıştır. Tabii ki, bu yolculuk sırasında çantasına bilgisayar cihazlarını yerleştirmekten de kaçınmadı. Tabii bu detaylara girmeden önce oyunun kısa bir özetini verelim. Yani süper kahraman hayatının yanı sıra Örümcek Adam hikayelerinde karakterlerin her zaman karşılaştıkları günlük zorluklara da tanık oluyoruz. Burada, Insomniac Games aksiyon dolu bir disk oluşturdu, ancak sadece aksiyon oyunlarını sergilemek yerine karakterlerin hikayesine, Peter Parker’ın mücadelelerine ve diğer ayrıntılara da ekledi. Oyunun en beğenilen noktalarından birinin de bu sunumda yattığı söylenebilir.
Oyun boyunca filmler, çizgi romanlar ve Spider-Man ile ilgili çeşitli konular o kadar iyi ve zevkli bir şekilde işleniyor ki, bu küçük tatlar yemeği çok daha lezzetli hale getiriyor. Oyun alanında bulduğunuz bir gazete parçası, duvarda gördüğünüz grafiti ve Peter Parker’ın hakaretleri, özlenen atmosfer ve Örümcek Adam’ın her detayı düşünülmüş sunumu.
Elbette Örümcek Adam New York, daha doğrusu Manhattan adası olmadan düşünülemez. Serinin farklı bölgelerinde geçse de bu macerada bizim öncelikli yerimiz belli. Insomniac, kayan karakterimiz için dünyayı olabildiğince canlı hale getirmeye çalıştı. Ağınızı gökyüzüne fırlattığınızda, aşağıda gerçek bir dünya olduğunu hissediyorsunuz. Elbette siviller yapay zekadan yoksundur, amaçları bu şehir atmosferini desteklemektir. Ama yine de sana kayıtsız değiller.
Oyunun mini görev sisteminde yapılacak çok şey var. Haritanın kilidini açmak, geride bıraktığımız sırt çantasını bulmak, küçük suçları durdurmak, Kingpin çetesini ortadan kaldırmak, önemli bölgelerin fotoğraflarını çekmek ve ölümsüzleri kovalamak için radyo istasyonlarını senkronize ediyoruz. Dürüst olmak gerekirse, her şeyi yapmaya çalışmak bir süre sonra sıkıcı olabiliyor. Ancak yol boyunca ek aktiviteler yaptıkça ikiniz de deneyim puanı kazanacak ve bu görevleri azaltacaksınız.
Yine, büyük güç, büyük sorumluluk?
Marvel’s Spider-Man, neyse ki hepsini tek bir hikayeye sığdırmıyor. Bu hikayenin onlarca farklı versiyonunu ezberlemiş olduğumuz söylenebilir. Böylece, bir hikaye olarak, Peter Parker’ın Örümcek Adam olmasından sekiz yıl sonrasına gidiyoruz. Hatta oyun, birçok karakteri zaten bildiğimizi varsayıyor. DLC’de daha büyük bir rol oynayan Shocker, Kingpin, Doc Oct ve Black Cat’in hepsinin hikayemizden önce Peter’ın hayatında bir yeri var.
Bu arada, evet, oyun için Marvel’s Spider-Man’in üç hikaye varlığı içeren PC versiyonu çıktı. Bu hikayeler oyunda belli bir noktadan sonra açıldı ve ana hikayeye dahil edildi. Tabii ki, ana etkinliği tamamlayabilir ve ardından ekstralar ekleyebilirsiniz, bu tamamen oyuncuya kalmış.
Oyunun hikayesinde öne çıkan iki unsur var. Bazı özel ara sahneler, aksiyonu daha da ileri taşıyor ve dramatik unsurlar kesinlikle onu bunaltmıyor. Bu denge Örümcek Adam’da çok iyi korunmuştur. Yani ham hikayeyi zaten biliyor olsanız bile, hala ne olacağını ve daha da önemlisi nasıl sunulacağını sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Bu da oyunun sadece aksiyon sunmakla kalmayıp aynı zamanda oldukça iyi bir hikayesi olduğunu gösteriyor.
Spider-Man çok fazla ivmeye sahipken, kontroller açısından kolay bir oyun. Döküm ağları, ekipman seçimi, yakın dövüş hareketleri hepsi tereyağı gibi akacak şekilde tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, anahtarlar arasında kaybolmazsınız ve tüm yakın dövüş kombinasyonlarını kolayca yapabilirsiniz. Tabii klavye ile oyun oynayacaksanız kişisel olarak controller kullanmanızı tavsiye ederim. Bu arada oyunun PC versiyonu da DualSense’i destekliyor. Ayrıca PS5 versiyonunda olduğu gibi Spider-Man web’i açtığında kontrolcünün çıkardığı ses gibi oyuna renk katan küçük özellikler de gözden kaçmamış.
Tabii ki, eylem kadar mahremiyet de öyle. Bu iki süreç oyuna çok iyi entegre edilmiş ve seçim oyuncuya bırakılmış. Elbette hikayeden dolayı oyun zaman zaman sizi zorlayabilir ama genel olarak çok fazla özgürlük var. Gizlilik harika bir şey, yakın dövüş anlarına geçerken karakterinizin tüm yeteneklerini kullanıyorsunuz. Özel teçhizatınızı kullanarak yerde, havada düşmanları alt ediyorsunuz ve ölümcül darbelere sahip sinematik bir dövüş sistemi ile karşılaşıyorsunuz.
dövüş sistemine atıfta bulunarak kostümleri de unutmayalım. Oyunda kilidini açabileceğiniz birçok kostüm var. Filmlerden çizgi romanlara kadar gördüğümüz çılgınca farklı kostümlerle Manhattan sokaklarında internette gezinebilirsiniz.
Ayrıca, bu görünümlerle birlikte gelen farklı görünümleri ve güçleri de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, Demir Örümcek kostümünü açtığınızda, Civil War çizgi romanlarında veya Infinity War filminde olduğu gibi
metal kol alacaksınız. Her cildin buna benzer farklı bir özelliği vardır ve bu özellikleri istediğiniz kıyafette kullanmanıza izin verilir.
dış görünümünde ayrıca bir avantaj sistemi de bulunur. Cildinize üç farklı özellik atarsınız. Genellikle dayanıklılık, daha hızlı kombinasyonlar veya düşmanın sizi daha sonra fark etmesi gibi avantajlar vardır. Az önce bahsettiğim gibi oyundaki görevleri tamamlayarak deneyim puanları kazanıyorsunuz ve bu puanları üç bölüme ayrılmış yetenek ağacında kullanıyorsunuz. Her yeni yeteneğin kilidi açılır ve şehirde gezinmenize, savaşmanıza veya daha verimli bir şekilde ağ kurmanıza olanak tanır. Kilidi açtıktan sonra, savaş sisteminin ne kadar farklı olduğunu anlamaya başlıyorsunuz.
Oyunda hikayeden dolayı belirli zamanlarda diğer karakterleri kontrol ediyoruz. Açıkçası konsol versiyonunda bu işlemi sevmiyorum. Genel olarak oyuna göre çok yavan ve sürekli aynı şeylerle karşılaşmaktan sıkılmaya başlıyorsunuz. Normalde, Spidey’in onu dövdüğü şehirde dolaşan yapay zeka, aksiyon anlarında kolay değil. Ancak bu bölümler, yapay zekanın ne kadar kötü olduğunu göstermek için gözümüze sokulmuş gibi geliyor. Ayrıca karşılaştığımız benzer bulmacalar ilk başta kulağa ilginç gelse de oyunun normal noktalarından biri haline geliyorlar.
Gelelim oyunun grafiklerine, oyunda ufak tefek hatalar var. Ayrıca birkaç kez yeniden başlatmayı isteyen bir hata alıyorum ama genel olarak oyun harika görünüyor. Aksiyon yapısı, karakter tasarımı ve özellikle şehrin atmosferi oldukça başarılı. Döndüğünüz her sokakta oyun dünyasının ve grafiklerin ne kadar iyi hazırlanmış olduğunu hissedebilirsiniz.
Spider-Man, PS
versiyonunda bile gerçekten iyi görünüyor. PS5 versiyonu ile bu iş daha da ileri götürüldü ve PC versiyonu ile konsoldaki kısıtlamalar kaldırıldı.e çok güzel gözüküyordu. PS5 sürümü ile bu iş bir adım daha ileri götürüldü ve PC sürümü ile birlikte konsol kısıtlamaları da ortadan kalktı diyebiliriz. Geniş ekran desteği ve çok daha önemlisi sınırı kalkan FPS durumu oyunu çok daha akıcı oynamanıza olanak sağlıyor. RTX desteği ile birlikte oyunun atmosferine de büyük katkı sağlanmış. Gökdelenler arasında süzülürken gözünüzü alan ışıklar ya da cam, objeler üzerine düşen yansımalar başarılı atmosferi bir tık daha ileri götürmüş.

Oyunun grafik ayarlarında birçok değer ile oynamak mümkün. DLSS ve FSR ayarı ile birlikte performans artışı gözle görülür şekilde işliyor. PC sürümünde gölgeler ve ışıklandırma üzerine ayrıca detaylı bir şekilde durulmuş. Unutmayın bu direkt port olan bir oyun değil, aksine PC teknolojilerini tam anlamıyla kullanan bir yapım. Ayrıca sisteminiz çok güçlü değilse de üzülmeyin. Çünkü en düşük grafik ayarlarında bile Spider-Man oldukça güzel gözüküyor. Akıcı oynanışı ve o şehir atmosferini korumayı başarıyor. Yani RTX ya da grafik takıntınız yoksa ortalama bir PC’de bile bu macerada Spider-Man’e rahatlıkla eşlik edebilirsiniz.

Sonuç olarak Spider-Man PC sürümü zaten başarılı olan bir oyunun zincirlerini kırmış diyebiliriz. 2018 yılında çıkan oyun aradan geçen bu kadar zamana rağmen hala taş gibi duruyor ve güzel dokunuşlar ile güncelliğini korumaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir